"Nagyon fogtok hiányozni"

Millenáris. Este nyolc óra. Minden olyan a sátorban, mint évek óta mindennap. A korongozók már az öltözőbe mennek, a jégtáncosok kezdésre készek. A jeget pedig éppen most újítja fel a gép. Itt készül, edz évek óta naponta ebben az időpontban Regőczy Krisztina és Sallai András. Valami azért mégis más, mint általában. Valami különös vibrál a levegőben. A jövőt kémlelő gondolatok, a múltat éltető emlékek, szorongó búcsúzás . . . Sikeres jégtáncospárunk utolsó hazai edzésén vagyunk. Pergessük vissza az időt. Szaladjunk végig Regőczyék eredményekben gazdag sportpályafutásán.

SIKEREK - SZÁMOKBAN

Első világversenyük a leningrádi Európa-bajnokság volt. Jól sikerült a bemutatkozás, tizenharmadikok lettek. Ez 1970-ben történt, ekkor Kriszta tizenöt, András pedig tizenhét esztendős. A folytatás már önmagáért beszél: 1971-től évente az EB-ken 11, 11, 10, 7, 6, 4, 2, 3, 3, 2. helyet értek el. VB-ken 1973-tól: 13, 6, 6, 4, 4, 3, 2.-ok voltak. Az 1976-os olimpián Innsbruckban ötödikek, 1980-ban Lake Placidban pedig ezüstérmet szereztek.

MIT TUDUNK RÓLUK?

Először nem együtt táncoltak. Saját kérésükre aztán megpróbálták őket egy párba tenni. A kísérlet sikerrel járt. 1967. február tizenhetedike óta együtt táncolnak a jégen. A nem könnyű hazai jégviszonyok közepette sem csüggedtek soha. Sokszor hóban, fagyban a szabadban - míg nem volt sátor. Később a fűtetlen vagy alig fűtött sátorban edzettek, mindig töretlen akarattal és szorgalommal. Amíg még nem volt alkalmuk külföldi edzésekre, addig még a Balaton jegén is gyakoroltak. András egyéni korcsolyázóként kezdett, ez nagy segítséget jelentett neki az első párosévekben. Kitűnően táncolnak, átérzik és “kitáncolják" a zene minden apró taktusát. Táncukkal - Legyen az csárdás, keringő, tarantella vagy akár szamba - magukkal ragadják a nézőket, megnyerik a bírákat.

DORTMUND UTÁN

Európai bemutató körút következik: Düsseldorf, Luxembourg, London, Genova, Grenoble, Párizs, München, Prága, Karl-Marx-Stadt, Berlin, Helsinki. Ezt tengerentúli turné követi: Hartford, Washington D. C., Philadelphia, Fort Wayne, Detroit, Cleveland, Cincinnati, Minneapolis, Colorado Springs, San Diego, Los Angeles, Oakland.

Még nem döntöttek! Esetleg egy évet töltenek valamelyik jégrevüben, aztán Krisztina folytatni kívánja megkezdett fogorvosi tanulmányait, András, aki vizsgázott bútorbecsüs, továbbképzi magát.

BÚCSŰEDZES

Pergőn folyik az utolsó edzés. Tüzes a tarantella, átérzett a tangó, szebb mint valaha. Mikor befejezés után a palánkhoz korcsolyáznak, Péterffy Judit megkérdezi tőlük, hogy tényleg utoljára edzettek-e itthon? És mikor jönnek vissza? A kérdésre azt válaszolja Krisztina és András - azt hiszem, nem csak a hidegtől könnyes szemmel -, hogy csak májusban jönnek haza, és valóban ez volt a búcsúedzés. őszintén szaladt ki a kislány száján: “Kár, nagyon fogtok hiányozni!"

EPILŐGUS

Igen, nagyon fognak hiányozni. De biztos, hogy két ilyen sikeres, tehetséges sportember, aki eljegyezte magát egy sportággal, nem tud tőle teljesen megválni. Még ha most úgy is döntöttek, hogy a versenyzésből sok volt. Rövid kihagyás és pihenő után bizonyára visszatérnek majd a magyar jégsporthoz, valamilyen feladattal, céllal.

Visszavárjuk őket!

Sákovicsné Dömölky Lídia

 

Dortmund'80

Amikor jégre léptek, olyan tapsvihar köszöntötte őket, amely erőt és önbizalmat adott. Ismerjük a kűrt: tarantella; tangó, spanyolkeringő és gyors szamba. Nagyon jó nézni a programjukat, most mégis alig vártuk már a végét. A tét a világbajnoki cím volt. Krisztináék nem ijedtek meg a lehetőségtől, hanem éltek azzal! Világbajnokok lettek. A dobogó legmagasabb fokán állva a Himnusz hangjai mellett búcsúzhattak a versenyzéstől, tizenhárom eredményekben gazdag év csúcssikerével.

Az ünneplés vége felé feltűnt egy-egy pillanatra Betty Callaway és Regőczy Krisztina édesanyjának örömkönnyes arca is. Természetes, hogy a sikernek mindig részesei az edzők, a koreográfusok, és talán mindenki, aki ehhez hozzásegítette a sportolókat.

Biztos, hogy elfogultak vagyunk, de a legszínvonalasabbnak a jégtáncos mezőnyt tartjuk. Nagyon szép bemutatókkal szerepeltek a férfiak, kiválóan korcsolyázott Cousins és a világbajnokságot nyerő Hoffmann is, láttunk egypár igazi művészi színvonalat elérő kűrt. Anett Pötzsch tökéletes volt, Dagmar Lurz is megdobogtatta a hazai közönség szívét. Mégis olyan sok jó résztvevő egyik versenyszámban sem volt, mint a jégtáncosok között. Az első négy pár azonban még ezek közül is kiemelkedett: a Linyicsuk-Karponoszov kettős klasszikus lírai stílusával, a Mojszejeva-Minyenkov pár modern természetességével és szépségével, a fiatal angol kettős eleganciájával, és talán nem túlzunk, ha azt mondjuk, hogy a mieink pedig mindezek sikeres ötvözetével.